Szczęśliwe dziecko to najpiękniejszy dar, jaki mogą otrzymać spełnieni rodzice. Dzieci wbrew pozorom nie są skomplikowane, do szczęścia wcale tak dużo nie potrzebują. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy pomimo posiadających dóbr, stale gonią za czymś nowym, większym, lepszym. Szczęśliwe dziecko to wcale nie trylion zabawek, dach nad głową i pełna lodówka. Tutaj potrzeba znacznie więcej – rzeczy, których nie kupimy za żadne pieniądze. Rodzice często o tym zapominają, byleby tylko odbębnić swoje, a szkoda, bo pewnych wartości nigdy nie nadrobimy, czasu nie cofniemy i pieniędzmi czegoś nie zastąpimy.

Rodzicu, co musisz zrobić aby Twoje dziecko było naprawdę szczęśliwe? Wiedz już o tym, że dokładnej instrukcji „szczęścia” Ci nie podam, ale przedstawię Ci coś z mojego punktu widzenia i moich własnych doświadczeń. Pewnych wartości brakowało w moim własnym dzieciństwie, dlatego na własnej skórze doświadczyłam wielu rzeczy i teraz już z perspektywy czasu, jako mama, rozumiem i wiem, jak w pewnych momentach postępować, aby moje dzieci wyrosły na szczęśliwych, spełnionych i pewnych siebie ludzi.

Słuchaj –
 Naprawdę słuchaj swojego dziecka. Ono wbrew pozorom jest bardzo „proste” i komunikuje o wszystkim czego potrzebuje. Małe dzieci wcale nie są amebami – one widzą i słyszą więcej niż nam dorosłym się wydaje. Dlatego słuchajmy, a nie tylko przytakujmy (!), zauważajmy i rozmawiajmy z nimi o wszystkim.  Zawsze będę uważała, że rozmowa i odpowiednia komunikacja to klucz do sukcesu i dobrych relacji, niezależnie do wieku drugiego rozmówcy.

Wspieraj – Wspieraj swoje dziecko mimo wszystko! Niezależnie od decyzji, sytuacji czy popełnianych błędów. Najgorsze co może otrzymać od rodzica mały człowiek, który dopiero buduje własną wartość, to kompletny brak wsparcia i zrozumienia. To właśnie w takich chwilach i tych relacjach, wszystko odbija się w późniejszych latach – cała pewności siebie, motywacja i ambicje. Nie podcinaj skrzydeł, wspieraj i ucz latać.

Chwal i motywuj – Niezależnie czy Twojemu dziecku coś wychodzi czy też nie. Zamiast krytykować i stale czegoś wymagać, otwórz oczy i umysł, a dostrzeżesz rzeczy, w których ono jest naprawdę dobre. Dziecko jeszcze nasłucha się krytyki w całym swoim życiu, dlatego nie rób tego już na samym starcie, bo zaliczycie falstart.

Ucz – Ucz życia i wszystkiego czego tylko się da. Dziecko na pewno to zapamięta! Nie podawaj mu gotowej ryby na tacy. Ofiaruj wędkę i dopiero ucz nią łowić. Pomagaj. To liczy się 100 razy bardziej. To właśnie te wspólne chwile spędzone na wspólnej nauce są znacznie bardziej wartościowe i pamiętliwe.

Pokazuj świat – Podróżuj, zabieraj ze sobą dziecko i pokazuj mu świat. Niezależnie czy to ma miejsce u Wujka Staszka na wsi czy gdzieś na ekstra wakacjach na drugim końcu świata. Pokazuj nowości – dziecko chłonie wszystko jak gąbka. Życie jest jedno, trzeba je wyciskać.

Zauważaj – Po prostu zauważaj. Pomimo pogoni za karierą, pieniędzmi i całą masą innych rzeczy. Znajduj ZAWSZE czas dla swojego dziecka, zauważaj je i żyj. To niby taka drobnostka, ale znacząca tak wiele. Tyle się widzi, co robi młodzież w dzisiejszych czasach, bo rodzice są stale zapracowani i nie mają na nic czasu. Chcesz aby tak wyglądała Wasza rodzina?

Przytulaj, całuj i mów, że kochasz – Póki możesz! Bo dzieci tak szybko rosną i odlatują z gniazda. A czym byłoby rodzicielstwo bez buziaka w nabitego guza, wieczornego przytulania czy wyznawania szczęścia w miłości? Niczym!

Pola ma na sobie: Bluza – I love milk | Spodnie – Zara | Buty – Bobux | Opaska – UL&Ka
Maks: Bluzka, spodnie – Zara | Buty – Bobux