Search here...
TOP
Parenting

Co musisz zrobić aby Twoje dziecko było naprawdę szczęśliwe?

Szczęśliwe dziecko to najpiękniejszy dar, jaki mogą otrzymać spełnieni rodzice. Dzieci wbrew pozorom nie są skomplikowane, do szczęścia wcale tak dużo nie potrzebują. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy pomimo posiadających dóbr, stale gonią za czymś nowym, większym, lepszym. Szczęśliwe dziecko to wcale nie trylion zabawek, dach nad głową i pełna lodówka. Tutaj potrzeba znacznie więcej – rzeczy, których nie kupimy za żadne pieniądze. Rodzice często o tym zapominają, byleby tylko odbębnić swoje, a szkoda, bo pewnych wartości nigdy nie nadrobimy, czasu nie cofniemy i pieniędzmi czegoś nie zastąpimy.

Rodzicu, co musisz zrobić aby Twoje dziecko było naprawdę szczęśliwe? Wiedz już o tym, że dokładnej instrukcji „szczęścia” Ci nie podam, ale przedstawię Ci coś z mojego punktu widzenia i moich własnych doświadczeń. Pewnych wartości brakowało w moim własnym dzieciństwie, dlatego na własnej skórze doświadczyłam wielu rzeczy i teraz już z perspektywy czasu, jako mama, rozumiem i wiem, jak w pewnych momentach postępować, aby moje dzieci wyrosły na szczęśliwych, spełnionych i pewnych siebie ludzi.

Słuchaj –
 Naprawdę słuchaj swojego dziecka. Ono wbrew pozorom jest bardzo „proste” i komunikuje o wszystkim czego potrzebuje. Małe dzieci wcale nie są amebami – one widzą i słyszą więcej niż nam dorosłym się wydaje. Dlatego słuchajmy, a nie tylko przytakujmy (!), zauważajmy i rozmawiajmy z nimi o wszystkim.  Zawsze będę uważała, że rozmowa i odpowiednia komunikacja to klucz do sukcesu i dobrych relacji, niezależnie do wieku drugiego rozmówcy.

Wspieraj – Wspieraj swoje dziecko mimo wszystko! Niezależnie od decyzji, sytuacji czy popełnianych błędów. Najgorsze co może otrzymać od rodzica mały człowiek, który dopiero buduje własną wartość, to kompletny brak wsparcia i zrozumienia. To właśnie w takich chwilach i tych relacjach, wszystko odbija się w późniejszych latach – cała pewności siebie, motywacja i ambicje. Nie podcinaj skrzydeł, wspieraj i ucz latać.

Chwal i motywuj – Niezależnie czy Twojemu dziecku coś wychodzi czy też nie. Zamiast krytykować i stale czegoś wymagać, otwórz oczy i umysł, a dostrzeżesz rzeczy, w których ono jest naprawdę dobre. Dziecko jeszcze nasłucha się krytyki w całym swoim życiu, dlatego nie rób tego już na samym starcie, bo zaliczycie falstart.

Ucz – Ucz życia i wszystkiego czego tylko się da. Dziecko na pewno to zapamięta! Nie podawaj mu gotowej ryby na tacy. Ofiaruj wędkę i dopiero ucz nią łowić. Pomagaj. To liczy się 100 razy bardziej. To właśnie te wspólne chwile spędzone na wspólnej nauce są znacznie bardziej wartościowe i pamiętliwe.

Pokazuj świat – Podróżuj, zabieraj ze sobą dziecko i pokazuj mu świat. Niezależnie czy to ma miejsce u Wujka Staszka na wsi czy gdzieś na ekstra wakacjach na drugim końcu świata. Pokazuj nowości – dziecko chłonie wszystko jak gąbka. Życie jest jedno, trzeba je wyciskać.

Zauważaj – Po prostu zauważaj. Pomimo pogoni za karierą, pieniędzmi i całą masą innych rzeczy. Znajduj ZAWSZE czas dla swojego dziecka, zauważaj je i żyj. To niby taka drobnostka, ale znacząca tak wiele. Tyle się widzi, co robi młodzież w dzisiejszych czasach, bo rodzice są stale zapracowani i nie mają na nic czasu. Chcesz aby tak wyglądała Wasza rodzina?

Przytulaj, całuj i mów, że kochasz – Póki możesz! Bo dzieci tak szybko rosną i odlatują z gniazda. A czym byłoby rodzicielstwo bez buziaka w nabitego guza, wieczornego przytulania czy wyznawania szczęścia w miłości? Niczym!

Pola ma na sobie: Bluza – I love milk | Spodnie – Zara | Buty – Bobux | Opaska – UL&Ka
Maks: Bluzka, spodnie – Zara | Buty – Bobux

«

»

6 KOMENTARZE

 • Avatar
  Ola

  Piękny wpis. Współczuję dzieciom które niestety tego nie otrzymują, nie mają wzorców a te wzorce co mają są niekoniecznie dobre. Szkoda że nie każdy ma taka szansę choć czasem Ci co nie mieli, wspaniale potrafią zorganizować sobie życie;) i dac to swoim bliskim. Ja mam i mamę i tatę i doceniam zawsze, że byli tacy jacy są i mieli wpływ na to kim jestem w dorosłym życiu. Znam osoby które tak nie miały i na pewno bylo im ciezej…nawet jesli mialy tony zabawek. Pozdrawiam ciepło ;)

 • Avatar
  Natalia

  Witam :) Nie wiem czy temat o ślubie był poruszany – jestem dopiero jakiś czas Tutaj na Twoim blogu ;) Ale, czy planujecie ślub, czy może jesteście niewierzący ? :) Owszem o wierze się nie dyskutuje, ja na przykład jestem osobą niewierzącą, ale jednak w swoim życiu planuje ślub (cywilny oczywiście), a jak to z Wami? :)

  Pozdrawiam serdecznie

 • Avatar
  Dominika

  Komentarz Natali mistrz !!!hahhahaha ludzie serio? a co was to obchodzi ? ja to osobiście wstydziłabym się pytać o takie rzeczy ?

 • Avatar
  Patrycja

  Piękny wpis <3. Czytając wzruszyłam się :). Wszystko co napisałaś to sama prawda :). Niestety w tych czasach ludzie gonią za mniej istotnymi rzeczami :(

 • Avatar
  Fabryka Misi

  Słuchać, okazywać zainteresowanie, miłość. Dużo się śmiać, uśmiechać. Dbać. Uważać.
  Jest tego wszystkiego dużo, ale wszystko przychodzi z łatwością gdy patrzysz na skarb jaki posiadasz. :)

 • Avatar
  Magiakarmelu.pl

  Zgadzam się że najważniejsze co możemy zrobić żeby dziecko było szczęśliwe to okazywać dużo miłości i zainteresowania oraz wspierać dziecko w rozwijaniu ich pasji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

INSTAGRAM @ZATRZYMUJACCZAS