Search here...
TOP
Parenting

A Twoim zdaniem, jakie cechy posiada szczęśliwa rodzina?

Rodzina. Każdy ma jakiś własny obraz swojej własnej. Niekiedy rodzimy się w takich, które są dla nas idealne, a niekiedy sami o taką walczymy. Ja już jakiś czas temu otworzyłam się przed wami i opowiedziałam co nieco, jak to było w moim przypadku. Dlatego wiecie już, że zaliczam się do osób, które same tworzą historię oraz to, co jest dla nich najważniejsze. Przez to wszystko mam pewien obraz w głowie, pewną wizję i wartości, jak właśnie powinna wyglądać, co powinna posiadać i czym się charakteryzować szczęśliwa rodzina. Wydaje mi się, że to wszystko jest bardzo dobre i wartościowe, a przestrzegając tych cech uda się osiągnąć naprawdę wiele.

img_8664-kopia

Bo moim zdaniem, szczęśliwa rodzina to taka, która…

– Nie jest idealna! Naprawdę. Idealna rodzina, to moim zdaniem taka, która sama ma wady, ale z nimi walczy i ostatecznie je pokonuje. A szczęśliwy dom to taki, który potrafi pomimo tego wszystkiego żyć razem, nadal kochać się i szczerze uśmiechać. Można się kłócić, ale nigdy nie należy kończyć dnia w niezgodzie.

– Wzajemnie się motywuje i ciągnie w górę. Nigdy na odwrót. I to tyczy się wszystkich stron. W przypadku gdy robi to tylko jedna osoba to z góry wszystko jest skazane na niepowodzenie. Znam doskonale takie przypadki, w których np to „ona” wszystkiego się boi i blokuje dzieci w rozwijaniu swoich pasji, lub to „on” przynosi 30-go wypłatę do domu, kładzie na stół żonie i cała reszta go nie obchodzi. Tak nie można. Trzeba stale mierzyć wyżej, ryzykować, wzajemnie się motywować i walczyć aby każdy kolejny dzień był jeszcze lepszy od poprzedniego. Bo po co żyć na pół gwizdka? Życie ma się jedno. Rodzinę również, jak i jej ambicje i cele.

– Jest ze sobą szczera. Czasem nawet do bólu. W rodzinie nie można kłamać ani koloryzować i mówić tylko to, co chce usłyszeć druga osoba. Zatajanie prawdy również jest złe. W szczęśliwych relacjach potrzebna jest ogromna szczerość – nawet jeśli czasem bywa gorzka i niewygodna. Szczerość to podstawa.

– Jest sobie lojalna i wierna. O zdradach chyba wspominać nie muszę? Natomiast lojalność tyczy się również opinii i relacji międzyludzkich. Szczęśliwa rodzina, zawsze zmierza tym samym torem.

– Dużo ze sobą rozmawia. Nawet nie wiecie ile znam rodzin, w których jest bardzo kiepska komunikacja. Zresztą sama z takiej pochodzę. Za dużo się tego naoglądałam i stwierdzam, że dużo rozmowy i dobrej komunikacji to najlepsze co może być. Mamy problem? Rozmawiamy. Coś nas męczy? Rozmawiamy. Odnosimy sukcesy i cieszymy się? Świętujemy i… rozmawiamy. To klucz do sukcesu.

– Stawia siebie zawsze na pierwszym miejscu. Nie pieniądze, nie rzeczy materialne czy innych ludzi. Szczęśliwa rodzina zawsze w pierwszej kolejności będzie patrzyła na siebie, na więzy krwi, na dobro swoich dzieci oraz drugiej połówki. Rodzina, jak sama nazwa wskazuje – jest nierozłączna i zawsze dla siebie najważniejsza.

img_9088

– Szanuje się wzajemnie. Mówi się, że na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Ja jestem zdania, że każdy człowiek zasługuje na szacunek – on już później sam zdecyduje, czy go utrzyma czy straci w moich oczach. Tak samo jest w rodzinie. Bez szacunku nie ma szans o dogadaniu się czy zbudowaniu głębszych relacji i więzi. Szacunek w rodzinie jest bardzo ważny. Kobieta, jak i mężczyzna powinni traktować się po równi. Nawet jeśli to on pracuje i utrzymuje dom, a ona „tylko” (chociaż dla mnie i aż) się nim zajmuje. Często jest również na odwrót, to kobieta robi karierę, a mężczyzna poświęca swoją na wychowywanie dzieci. Nie ma w tym nic złego. Szacunek powinien obowiązywać, również w stosunku do poznawających świata dzieci.

– Jest w stosunku do siebie czuła i opiekuńcza. Bez znaczenia czy tworzy rodzinę rok czy 25 lat. Opiekuńczość, troska o drugą osobę oraz czułość jest priorytetowa. Tu chodzi o budowanie relacji i ciągłe dbania i staranie się o to wszystko. To jest tak jak z kwiatkiem – jeśli przestaniemy go podlewać to uschnie.

– Ufa sobie wzajemnie. I nigdy tego zaufania nie powinna wykorzystać czy zawieść.

– Wspiera się w trudnych chwilach. Bo życie niestety nie zawsze jest kolorowe. My, ludzie lubimy wygodę, lubimy jak nam się powodzi i nie mamy większych problemów, ale czasem i te się zdarzają. Każda rodzina ma jakieś brudy w swoich szafach, nawet jeśli świetnie potrafi je ukryć. Jeśli dobrze będzie działała komunikacja i motywacja to każdy trud się przezwycięży. Rodzina zawsze powinna się wspierać. W końcu – na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie…

– W tym samym kierunku wychowuje dzieci. Rodzice muszą zgadzać się ze sobą i starać się zazwyczaj tak samo traktować swoje dzieci. Najgorzej jest, gdy między nimi dochodzi do konfliktu wychowawczego – to właśnie wtedy nieświadomie cierpi na tym najbardziej dziecko. Kluczem do sukcesu jest tak samo utorowana droga, w której chce się wychowywać swoje pociechy.

– Posiada te same wartości i priorytety. Dąży do tych samych celów i podąża tą samą ścieżką. Jeśli wartości rodzinne będą zachowane, to już połowa sukcesu. Dla mnie właśnie największym priorytetem życiowym są dzieci i Mariusz, po prostu rodzina.

img_8440

Do tego wszystkiego mogłabym dopisać jeszcze „Szczęśliwa rodzina jest przede wszystkim pełna”, ale niestety wiem, że życie nie zawsze toczy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Czasem jest to od nas niezależne, a czasem jest to nasz świadomy wybór. Najważniejsze aby rodzina była szczęśliwa, prawdziwa, szczera i przepełniona miłością. Bez znaczenia, czy składa się z dwóch czy czterech osób. Wszystkie powyższe wartości są jak najbardziej priorytetowe.

Czy my uważamy się za idealną rodzinę? Nie. Czy za szczęśliwą? Tak, ponieważ sami na to pracujemy i to wszystko budujemy. ♡

«

»

3 KOMENTARZE

 • Avatar
  Salusiowo

  Ostatnie zdanie trafia w sedno!!

 • Avatar
  Luna

  Ja również należę do osob, które dopiero samodzielnie próbują tworzyć kochającą rodzinę, więc świetnie Cię rozumiem. Uważam, że mąż i syn, który ma się nam za miesiąc urodzić to najpiekniejsze, co mogłam dostać od życia i staram się jak tylko mogę, żeby budować tą naszą rodzinę na podobnych jak w tekście wartościach. Dodałabym jeszcze tylko, że rodzina tworzy bezpieczeństwo i jest miejscem, do którego się tęskni i zawsze chętnie wraca :)

 • Avatar
  Justyna

  Nie przepadam za szufladkowaniem ludzi – tego, że MUSIMY być TACY aby być szczęśliwymi. Każdy z nas jest inny, dla każdego szczęście to nieco odmienne pojęcie, a co dopiero elementy, które się na nie składają. Idealne rodziny to tylko w reklamach w telewizji ;)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

INSTAGRAM @ZATRZYMUJACCZAS